Erkan Koleji Erkan Sağlık Lisesi Adana Erkan Teknik Lise Erkan Sports Life

rehberlik

 

Her Zaman Bire bir Görüşme

Yıl boyunca sürekli gerçekleştirilen rehber öğretmen öğrenci görüşmelerinde, öğrencinin hedefine odaklanması sağlanır. Öğrencinin durumu ile ulaşması gereken hedefleri arasında mesafe tespit edilir. Öğrenciye ders çalışma programı hazırlanır ve öğrenci her zaman denetlenir.

Haftalık Ödev Kontrolü

Öğrenciler gördükleri tüm derslerden haftalık olarak ödevlendirilirler. Rehber öğretmenlerimizle ders öğretmenlerimizin ortak olarak planladıkları bu ödevler, verilen süre zarfında tamamlandıktan sonra rehber öğretmenlerimiz tarafından kontrol edilir.

İdare Ödev Kontrolü

Rehber öğretmenlerimizin yaptığı haftalık ödev kontrollerinin yanı sıra aylık olarak  soru bankalarından öğrencilerin çözmekle yükümlü olduğu yere kadar olan kısımlar idare tarafından denetlenir. Bu uygulama ile öğrencilerin düzenli ders çalışma alışkanlıkları pekiştirilir ve düzenlenir.

Ödevini tamamlamayan öğrenciler ödevini tamamlayana kadar rehberlik gözetiminde, ek ders salonunda zorunlu ders çalışma programına alınır.

Ödevini yapmayan öğrenciler rehberlik servisi tarafından uyarılır ve öğrenci velileri de bilgilendirilir. Bu durumu alışkanlık haline getiren öğrenci disiplin kuruluna sevk edilir.

Rehberlik Biriminin Yaptığı Çalışmalar

Rehber öğretmenlerimiz, öğrencinin genel özelliklerini tanımak, ders çalışma alışkanlıklarını öğrenmek, zayıf olduğu branşları tespit etmek ve öğrencinin hedefini belirlemesini sağlamak amacıyla tüm öğrencilerle düzenli olarak bire bir özel görüşmeler yapar. Bu görüşmelerde öğrencinin özel yaşamı ve ders programı da göz önüne alınarak ders çalışma programı hazırlanır ve ödevlendirmeler yapılır.

Konferans Salonu Seminerleri

Öğrenciler Erkan Temel Lisesi rehberlik servisi tarafından hazırlanan seminerlerle içinde bulundukları dönemin özelliklerine göre sürekli bilgilendirilirler.

Rehberlik uzmanı sorumlu olduğu sınıflara dönemsel olarak hem bilgilendirici hem eğlendirici hem kaygılandırıcı hem rahatlatıcı seminerler verir. Her dönem değişen ve yenilenen üniversiteye giriş sınav sistem ve müfredatı, Verimli ve Etkili Ders Çalışma, Test Tekniği, Etkin Öğrenme, Etkin Hatırlama, Sınav Stratejileri, Zaman Yönetimi, Meslek ve Alan Seçimi, Üniversite Tanıtımları, Sınav Kaygısı, Sınava Az Kala Öneriler konularında verilen seminerlerde ve yaratıcı drama tekniği ile yapılan etkinliklerde öğrencilere teknik bilgiler verilirken ses ve görüntü desteğiyle motivasyon etkinliği de gerçekleştirilir.

Sınıf Öğretmenliği

Erkan Temel Liselerinde rehberlik biriminin yanında öğrencilerin daha detaylı kontrolü, sorunlarının daha yakından öğrenilip çözüm bulunması ve rehberlik zümresinin daha sağlıklı kararlar alması için her sınıfın bir SINIF ÖĞRETMENİ olacaktır. Sınıf öğretmenleri kendi sınıfındaki öğrencilerin

·         Devam-devamsızlıkları

·         Sınav sonuçları

·         Bireysel ve sınıf içi problemlerini

·         Sosyal aktivitelerini

·         Ödevlerini

Kontrol ve takip ederek düzenli aralıklarla idare-rehberlik servisi ve aile ile paylaşarak bu üçlü sac ayağı içerisinde önemli bir geri bildirim işlevini yerine getirir.